Przekonaj się, czym różnią się od siebie te dwie profesje i zobacz, czym zajmuje się technik usług kosmetycznych oraz jakie obowiązki ma kosmetyczka.

Technik usług kosmetycznych a kosmetyczka – kompetencje

Najpopularniejszymi zawodami w  dziedzinie beauty są technik usług kosmetycznych
i kosmetyczka
. Istnieje między nimi sporo różnic zarówno w zakresie wykonywanych obowiązków, jak i wymaganych kompetencji. Mimo że, dla obu posad miejscem pracy jest gabinet kosmetyczny, to różnice są diametralne. Podstawową z nich jest sposób zdobywania kwalifikacji i wymagane wykształcenie. 

Jakie kwalifikacje powinna posiadać kosmetyczka?

Na czym polega zawód kosmetyczki? To trudna profesja, która wymaga nieustannego podnoszenia swoich kompetencji. Aby uzyskać tytuł kosmetyczki, należy ukończyć specjalne szkolenia, za które trzeba sporo zapłacić. Praca polega na prowadzeniu zabiegów upiększających. Zakres usług oferowanych przez kosmetyczki jest bardzo wąski. Pielęgnacja skóry twarzy, regeneracja i zdobienie paznokci, stylizacja rzęs i brwi to tylko niektóre umiejętności, jakie posiada kosmetyczka. W tym zawodzie bardzo ważny jest również kontakt z klientem, którego nie uczy się na szkoleniach. Wiele osób w kosmetyczce widzi swojego powiernika i dzieli się intymnymi relacjami ze swojego życia. Odpowiednie podejście psychologiczne i łatwość w nawiązywaniu kontaktów są bardzo cenne w tym zawodzie, ale czy osoba tylko po szkoleniach potrafi sprostać temu zadaniu?

Jakie wykształcenie musi zdobyć technik usług kosmetycznych?

Technik usług kosmetycznych  to osoba z wykształceniem policealnym, a tym samym posiada wiedzę także z kosmetologii. Policealna Szkoła Stowarzyszenia Przyjaciół Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania Zawodowego w programie nauczania ujęła zagadnienia
z kosmetologii. Aby móc pracować w tym zawodzie, należy zdać egzamin zawodowy,
w zakresie kwalifikacji FRK.04. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ,organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Czym różnią się usługi wykonywane przez kosmetyczkę a technika usług kosmetycznych? Przede wszystkim technik usług kosmetycznych oferuje szerszy zakres zabiegów, a zdobyta podczas nauki w szkole policealnej wiedza obejmuje zagadnienia z zakresu medycyny, farmacji oraz dermatologii. Osoba na tym stanowisku dba bowiem nie tylko o urodę, ale również o zdrowie swoich klientów. Choroby skóry, predyspozycje i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów muszą być prawidłowo zbadane i określone przez technika usług kosmetycznych. To podstawowa różnica między kosmetyczką a technikiem usług kosmetycznych.

Technik usług kosmetycznych a kosmetyczka – uprawnienia

Aby móc wykonywać profesjonalne zabiegi kosmetyczne, często potrzebne są dodatkowe kwalifikacje. Jak wygląda zdobywanie nowych umiejętności w pracy jako technik usług kosmetycznych i kosmetyczka? Uprawnienia można zdobyć na uzupełniających szkoleniach oferowanych przez wiodących producentów z branży beauty. Praca na specjalnych urządzeniach oraz korzystanie z wielu alternatywnych metod pielęgnacji wymaga profesjonalnego kursu, potwierdzonego odpowiednim certyfikatem. Oczywiście zakres oferowanych szkoleń jest uzależniony od tego, czy dany zabieg może wykonywać technik usług kosmetycznych czy kosmetyczka. Świat kosmetyki i pielęgnacji rozwija się
w ekspresowym tempie, dlatego chęć nieustannego pogłębiania swojej wiedzy jest w tych zawodach bardzo ważna, a poszerzenie własnych kwalifikacji wpływa na to, ile zarabia technik usług kosmetycznych oraz kosmetyczka.

Kosmetyczka a technik usług kosmetycznych – różnice w zarobkach

Czy w zależności od obranego zawodu: kosmetyczki lub technika usług kosmetycznych, różnice w zarobkach są znaczące? Według badań dotyczących wynagrodzeń, na stanowisku technika usług kosmetycznych odnotowuje się wyższe zarobki niż na stanowisku kosmetyczki. Należy jednak pamiętać, że jest to uśredniony wynik i niekoniecznie odzwierciedla rzeczywistą sytuację na rynku pracy w obu dziedzinach. Różnica w płacach wynosi około 800,00zł brutto, jednak warto wspomnieć, że wiele zawodowych kosmetyczek decyduje się na własną działalność i otwiera profesjonalny salon kosmetyczny. Natomiast wykształceni technicy usług kosmetycznych stawiają na rozwój własnej kariery w wykwalifikowanych salonach kosmetycznych a nawet gabinetach medycyny estetycznej.

Porównując zdobyte kwalifikacje i zakres obowiązków między technikiem usług kosmetycznych a kosmetyczką różnice są znaczące, jednak oba zawody łączy wspólna pasja do polepszania wyglądu oraz poprawy samopoczucia innych osób.

Reasumując – technik usług kosmetycznych potrafi wykonać czynności kosmetyczki, ale kosmetyczka nigdy nie będzie w stanie wykonać wszystkich czynności technika usług kosmetycznych

Nasi partnerzy

 

Początek strony